
Održavati prijateljstva nije uvek lako i ne dolazi samo od sebe. Iako bismo često voleli da je bar polje prijateljstva takvo da ne mora da se radi na njemu, i to je u velikoj meri – posao.
Jedna od prelomnih tačaka u životu deteta svakako je sticanje prvih prijatelja. Kako dete raste i razvija svoje socijalne sposobnosti mogu se javiti poteškoće prilikom deljenja igračaka ili slaganja sa ostalom decom i to je sasvim normalna pojava. Ipak, postoje načini da kao roditelj pomognete svom detetu da se snađe na samim počecima socijalizacije tako da kasnije može bez mnogo napora da bude diobar prijatelj.
Pričajte o fleksibilnosti i deljenju
Biti spreman na kompromis i deljenje dva su stuba prijateljstva. Učite svoje dete da bude fleksibilno tako što ćete praktikovati fleksibilnost kod kuće. To najlakše možete raditi tokom igre kada je bitno da detetu ukažete na momente kompromisa. Recimo, umesto da ispoštujete baš sva pravila koja dete nameće u igri pokušajte da ih promenite i pratite reakciju.
Bitno je da o tome otvoreno govorite pred detetom. Recimo: “Znam da ti voliš ljubičastu lopticu, ali da li ja danas mogu da dobijem nju?”. Ukoliko dete odbije, možete reći “Ok, biću fleksibilan/na i uzeću zelenu lopticu.”
Podstičite dete što više da sa vama deli svoje igračke, na taj način ćete ublažiti ili potpuno izbeći negativnu reakciju kada za to bude bilo potrebe van kuće.
Pomozite im da lakše prevazilaze poteškoće i prepoznaju svoje emocije
Kada se radi o deci, stvari nikada ne idu očekivanim tokom. Ponašanja odraslih ljudi lako možete predvideti dok su deca nešto poput Forest Gampove kutije čokoladica – zaista nikad ne znate šta ćete dobiti. To ume biti nezgodno kada vaše dete prvi put počne da se igra sa drugom decom. Kao i odrasli, deca imaju burne reakcije kada stvari ne idu po planu, ali za razliku od odraslih ne umeju da kontrolišu svoje reakcije. Ono što je veoma bitno je prepoznati dečije emocije i uvažiti ih. Naučite dete da su osećanja i emocije sasvim ok i pomozite mu da prebrodi poteškoće na produktivan način.
Deca često reaguju na nepredvidive situacije tako što se uznemire, pa često i udaranjem ili ujedanjem. Kada se to desi, prvo uvažite detetov bes i recite nešto poput “Razumem zašto si ljut/a jer si želeo/la…”, a zatim im ponudite pomoć pri pronalaženju rešenja za problem – kompromis ili čak time out vreme kada će se dete “odmoriti” od igre.
Razmišljajte unapred
Tajming je bitan: Nemojte zakazivati druženja sa drugom decom u vreme kada znate da će vaše dete biti pospano ili nervozno. Uvek birajte miran deo dana – ne samo za dete, već i za vas.
Neutralna lokacija: Za decu često može biti izazovno da dele svoje igračke u svojoj sobi to jest na svom terenu. Pokušajte da organizujete druženja na neutralnoj teritoriji ukoliko primetite da vaše dete ima problem da prihvati ostalu decu u svom prostoru.

Popričajte sa detetom pre druženja: Ukoliko organizujete druženje kod kuće, popričajte sa detetom o deljenju igračaka i nekim osnovnim pravilima pre dolaska ostale dece. Zajedno sa detetom izdvojite igračke koje ono ne želi da deli i odložite ih. Isto tako, identifikujte igračke koje dete nema problem da podeli sa prijateljima.
Isplanirajte unapred: Ukoliko vaše dete ima problem sa samostalnim priključivanjem igri ili poštovanjem pravila, možete mu olakšati tako što ćete unapred osmisliti strukturu druženja i okvirne aktivnosti.
Naučite dete da ispoljava svoja osećanja i jasno komunicira svoje granice bez svađe
Veoma je važno za dete da zna da je sasvim ok komunicirati svoja osećanja i jasno reći kada ti nešto ne prija. Ono što je bitno je naučiti dete da komunicira svoje granice bez svađe. Prosta rečenica poput “Ne sviđa mi se kada to radiš, možeš li molim te da prestaneš?” dovoljno je asertivna bez drame i bezobrazluka. Takođe, nije loše naučiti dete da je ok ukoliko im je neophodna pauza od druženja i nekoliko trenutaka kada će se igrati sami iako su prisutna druga deca. To možete vežbati i kada se sami igrate sa detetom ili u igri sa braćom i sestrama.
Budite dobar primer
Deca najviše uče gledajući nas. To šta mi pričamo nikada neće biti tako jako kao ono što nas deca vide da radimo. Dajte primer detetu kroz komunikaciju sa svojim prijateljima pred detetom i na praktičnom primeru mu pokažite kako izgleda prijateljstvo.
Ne zaboravite, sasvim je normalno da se vaše dete ne snalazi najbolje u vodama prijateljstva na samom početku. Važno je da vi budete podrška, emotivni vodič i najvažnije – nastavite da se igrate 🙂

MamaMe
Pouzdani saveti, preporuke za bezbedne, inovativne i trendi brendove visokog kvaliteta. Naši čitaoci su moderni, urbani, modno i ekološki osvešćeni roditelji koji prate trendove, prefinjenog ukusa, daju prednost organskim i prirodnijim brendovima visokog kvaliteta i dobrog dizajna.