Definisanje uspeha dojenja: Gde greše društvene mreže

Nedavno smo radili sa klijentkinjom koja je, po svemu sudeći, ekspert za dojenje. Pravi stručnjak. Doji svoju treću bebu nakon što je prvu dojila 13 meseci, a drugu 18 meseci. Uprkos istoriji uspeha u dojenju – od izrastanja dvoje novorođenčadi u živahnu malu decu – zabrinuta je što ne proizvodi dovoljno mleka za novog člana porodice. Ovo je samo jedna žena sa kojom smo razgovarali na tu temu, ali ih poznajemo mnogo više – kao i vi sigurno.
Možemo da pretpostavimo odakle potiče strah ove majke, s obzirom na to da biti majka nije lak posao i naravno da dolazi sa dosta izazova i strahova, pogotovo kada je dojenje u pitanju. Imamo veliki faktor koji može odigrati toksičnu ulogu, a to su društvene mreže koje su glavni krivci za to što se ova mama loše oseća.
Zašto mame prestaju da doje
Najčešći razlog za prestanak dojenja za žene su tuđe kritike, a ne količina mleka koje proizvedu. Kao dojilje, često imamo utisak da moramo da proizvedemo ogromne količine mleka tokom perioda ispumpavanja, da moramo kupiti što veće zamrzivače kako bismo imale dodatne zalihe mleka koje će nam jednog dana biti potrebne i da će naše grudi ostati pune (ako ne i prepune) mesecima ako želimo da nam beba bude zdrava.
Nijedna od ovih pretpostavki ne odražava tačno šta bi dojenje trebalo da bude za prosečnu majku koja doji. Pa, gde se naša stvarnost krivi i zašto se toliko bojimo?
Šta rade društvene mreže
Verujemo da ovi izvori mogu da čine dobro u svetu: da pozitivno iskoriste promene, povećaju svest javnosti i informišu na načine koji imaju smisao za sve nas. Postoji bezbroj Instagram naloga posvećenih ponovnoj normalizaciji dojenja prenošenjem tačnih informacija zasnovanih na dokazima i podrškom marginalizovanoj populaciji sa nižom stopom dojenja. Ovo je jako važan posao.
Ali šta je sa izveštajima koji dojiljama ili budućim dojiljama daju netačne prikaze, poput činjenice da žena uvek treba da ima neograničene količine mleka i pretvaraju ispumpavanje u neku vrstu takmičenja? Da se razumemo, mi u potpunosti podržavamo žene koje odluče da ispumpavaju i doniraju svoje mleko bankama mleka širom zemlje za bebe kojima je to preko potrebno. Ali ne podržavamo objavljivanje fotografija posuda punih ispumpanog mleka bez ikakvog konteksta ili objašnjenja koje su posledice tog čina. Sviđalo nam se to ili ne, svi se poredimo sa fotografijama koje vidimo na društvenim medijima. A ako se ne slažemo, neki će reći da je problem u nama i da mora da radimo sve pogrešno.
Realnost dojenja
Evo šta predlažemo: plan koji će vas voditi na vašem putu dojenja. Koristite ove sitnice kao mantre. Izgovorite ih naglas i pročitajte kad god vam je potreban podsetnik.

Proizvodnja mleka
Samo mali procenat žena fiziološki nije u stanju da proizvede dovoljno majčinog mleka. Ogromna većina onih koji brinu da ne proizvode dovoljno mleka zapravo i ne mogu. Ključ za proizvodnju mleka je upotreba istog, a najbolji način je dojenje, dojenje i još dojenja.
Prosečno hranjenje iz flašice
Od dve nedelje starosti sve dok beba ne prestane da pije majčino mleko, prosečna količina hrane u bočici kreće se od 0,75 – 1 litra. Imate desetomesečno dete u vrtiću? Ova količina mleka na svakih nekoliko sati će uroditi plodom. Nije potrebno povećavati zapreminu na 1,5 litara ili više.
Prosečne sesije ispumpavanja
Prosečna sesija proizvodi do 0,75 l mleka, nikako više. Osim ako imate blizance ili trojke, nikada nećete morati da pumpate više nego za jednu bebu.
Regulacija mleka
Za 4-6 nedelja, vaše grudi će omekšati. Vaše zalihe mleka nisu nestale. Naprotiv – vaše telo je regulisalo proizvodnju mleka prema potrebama vaše bebe. Vaše mekane grudi su nova normalnost.
5 znakova da vaša beba dobija dovoljno mleka
Ako ste zabrinuti da vaša beba ne napreduje ili da ne proizvodite dovoljno mleka, setite se da postoji pet pokazatelja da radite sve kako teba.
- Vaša beba sisa, guta i normalno diše u toku procesa.
- Čujete kako beba guta tokom sisanja.
- Beba pravi pauzu od 3-5 sekundi između ponovnog sisanja.
- Bebi je posle jela pelena uvek mokra i ima česte stolice.
- Vaša beba dobija na težini.
Društveni mediji prikazuju samo delić stvarnosti, ali jedina stvarnost na koju morate da se fokusirate kao majka koja doji je zdravlje vašeg tela i zdravlje vaše bebe.

MamaMe
Pouzdani saveti, preporuke za bezbedne, inovativne i trendi brendove visokog kvaliteta. Naši čitaoci su moderni, urbani, modno i ekološki osvešćeni roditelji koji prate trendove, prefinjenog ukusa, daju prednost organskim i prirodnijim brendovima visokog kvaliteta i dobrog dizajna.