Mrzite rasprave oko zaduženja isto koliko i vaša deca?
Ako ste se ikad svađali sa decom oko kućnih poslova, verovatno pretpostavljate da ih mrze isto koliko i domaći zadatak i prokelj. Ali, prema stručnjacima za roditeljstvo, deca mogu da nauče da cene svoja zaduženja (ako ne i uživaju u njima) jer ona čine da se osećaju potrebnima i da daju pozitivan doprinos u porodici. Poslovi takođe pomažu deci da se nauče odgovornosti, organizaciji, životnim veštinama i snažnoj radnoj etici.
Do polaska u školu deca bi trebalo da imaju spisak ličnih i porodičnih zaduženja koja treba da obavljaju svakog dana ili nedelje. Tabela porodičnih zaduženja koja opisuje odgovornosti svakog člana porodice može biti odličan vizuelni podsetnik.
Evo kako da im dodelite odgovornosti prikladne njihovom uzrastu i pobrinete se da ih obave…
TREBA LI NAGRADITI DETE ZA ISPUNJENE OBAVEZE?
Većina stručnjaka se slaže da deca ne bi trebalo da dobijaju džeparac za obavljanje svojih redovnih obaveza. Ovo se posebno odnosi na malu decu, jer ona još uvek ne razumeju vrednost novca i mogu jednostavno odlučiti da izbegnu svoja zaduženja čija je svrha da ih nauče osnovnim životnim veštinama i osećaju odgovornosti.
Neki roditelji mešaju zaduženja sa vremenom za odmor. Drugi nude novčani podsticaj starijoj deci za obavljanje dodatnih poslova poput košenja travnjaka ili pranja automobila. Ove metode su u redu tek kada vaša deca nauče da se od njih očekuje da izvršavaju određene kućne poslove bez ikakve nagrade.
PRIMERI OBAVEZA SHODNO UZRASTU DETETA
Vaše dete je možda sposobno da uradi mnogo više nego što mislite! Evo nekoliko opštih smernica o vrstama poslova koje bi trebalo da dete može da obavlja od svoje četvrte do devete godine. Trebalo bi da nastave da obavljaju poslove iz ranijih faza i dodaju nove kako postaju stariji.
OD 3-5 GODINE
LIČNE OBAVEZE:
- Namestiti krevet
- Oprati zube (uz nadzor kad su mlađi)
- Očešljati kosu
- Obući se
- Pokupiti igračke
- Oprati ruke
- Spremiti laganu užinu
- Staviti prljavu odeću u korpu za veš
PORODIČNE OBAVEZE:
- Postaviti i raspremiti sto (sa nadzorom)
- Nahraniti kućne ljubimce
- Obrisati prašinu
- Zaliti biljke
- Počupati korov
- Isprazniti kante za smeće
- Doneti poštu
- Oprati, osušiti i popakovati malo posuđa
- Pomoći sa nošenjem laganih namirnica

OD 6-7 GODINE
LIČNE OBAVEZE:
- Odabrati odeću i obući je
- Raspremiti spavaću sobu
- Spakovati i odložiti svoju odeću
PORODIČNE OBAVEZE:
- Čišćenje, usisavanje i brisanje poda
- Isprazniti mašinu za pranje sudova
- Pomoći u pripremi hrane (uz nadzor)
- Zaliti baštu
- Pograbiti lišće
- Igrati se sa kućnim ljubimcem
OD 8-9 GODINE
LIČNE OBAVEZE:
- Napraviti doručak i užinu
- Okačiti, spakovati i odložiti svoj veš
- Biti odgovoran za svoje lične stvari
- Održavati spavaću sobu čistom i urednom
- Pisati zahvalnice
PORODIČNE OBAVEZE:
- Šetati kućne ljubimce
- Napuniti mašinu za pranje sudova
- Skloniti namirnice
- Pomoći u pripremi obroka
- Oljuštiti povrće i kuvati jednostavnu hranu
- Obavljati jednostavne zadatke čišćenja
- Dovući i odvući kante za smeće
- Oprati automobil (pod nadzorom)
DODATNI SAVETI KAKO BI ZADUŽENJA BILA USPEŠNA
Ako vam je muka od teranja dece da rade svoje poslove, isprobajte sledeće tehnike:
Počnite rano: Ako čekate da deca krenu u školu da biste im dali listu zadataka, naravno da će se buniti. Deca od dve godine mogu se baviti nekim osnovnim poslovima, kao što su odlaganje igračaka, brisanje mrlja kada nešto prospu i čišćenje stola.
Dajte konkretna uputstva: Mala deca možda neće razumeti šta podrazumevate pod „postavljanjem stola“, pa im pokažite kako to da učine korak po korak sve dok ne butu sposobna da sama izvrše taj zadatak.
Pohvalite ih: Obasipajte ih pohvalama dok obavljaju svoje kućne poslove, ali i nakon toga.
Ne očekujte savršenstvo: Ako učite svog sedmogodišnjaka da usisava i briše podove, nemojte očekivati da će posao biti savršeno obavljen. Prvo ih nadgledajte, a zatim im dopustite da to urade sami kada budu spremni. Propuštena područja možete očistiti nakon što oni završe.
Oduprite se obavljanju poslova umesto njih: Brzo će naučiti da ih ne treba obavljati, jer će ih mama ili tata svakako završiti.
Izbegavajte prigovaranje: Ovo može proizvesti isključivo kontraefekat. Umesto toga, mirno koristite tehniku „kada/tada“. Recite: „Kada isprazniš mašinu za sudove, možeš izaći da se igraš.“