
Toliko se borite da uspavate bebu, ali ispostavilo se da postoje slučajevi u kojima je najbolje da je probudite.
Jedna mama je rekla: ,,U prvoj godini naše ćerke, moj muž i ja smo ponovili ovaj scenario više puta nego što bih želela da priznam: ona bi preskočila dremku tokom uzbudljive posete baki i deki, a mi bismo otišli ubrzo posle večere, uvereni da ćemo svi zaspati rano. Onda bih, dok prilazimo dvorištu autom, čula tišinu — preveliku tišinu— i okrenula se i videla bebu kako drema na sedištu automobila. Uzahnula bih, moj muž bi tiho opsovao, a mi bismo se žestoko raspravljali šta dalje: probuditi je da ne bi prespavala skoro dva sata dok se vozimo kući, ili je pustiti da drema sada, samo da bi postala sveže odmorna i razigrana beba koja bi mogla da ostane budna celu noć kada dođemo kući?’’
Svaki roditelj je čuo upozorenja o buđenju bebe koja spava, ali da li je nekada ipak bolje da im skratimo dremku? Pitali smo stručnjake o sledećim scenarijima.
Kada vaša beba nije jela nekoliko sati
Trebalo bi da probudite svoje novorođenče da biste bili sigurni da se hrani svakih nekoliko sati. Redovno hranjenje je važno, barem dok vaša beba ne povrati svoju porođajnu težinu. Prema rečima specijaliste, buđenje novorođenčeta iz dugih popodnevnih dremki da bi se hranilo takođe mu signalizira da bude aktivnije tokom dana, što zauzvrat pomaže da te duge periode sna prebace na noć.
Ali, kada beba dostigne željenu težinu i redovno se hrani, piški i kaki – obično nakon prvih nekoliko nedelja – možete biti sigurni da može da se naspava i da se probudi da jede kasnije. Pošto novorođenčad nemaju pojma kada je dan, a kada noć, često mogu dugo spavati u svako doba. Ovo može biti uznemirujuće za neke roditelje koji se od početka brinu o dobrim navikama spavanja, ali stručnjaci kažu da nema potrebe za rasporedom u prve četiri nedelje bebinog života. Potreban joj je san, pa kada se dobro nahrani, možete biti sigurni da će se probuditi kada ponovo ogladni.
Kada vaša beba spava po određenom rasporedu, a prespavala ga je
Otprilike do četvrtog ili petog meseca, kada vaša beba uspostavi prilično redovan ciklus spavanja, postaje moguće da se uspava i ne mari za uspostavljenu rutinu. Da bi bebe tokom dana bile na pravom režimu jelo-igra-spavanje—što im pomaže da bolje spavaju noću—preporučujemo da se otprilike pridržavate dnevnog rasporeda i budite ih ako je potrebno. Drugim rečima, nemojte paničiti ako prespavaju 20 minuta, ali budite spremni da ih probudite ako prespavaju sat vremena ili duže u toku dana.
Kada je dobra ideja da dozvolite svojoj bebi da dodatno odspava? Kada je bolesna. Svima nam je potrebno malo dodatnog sna kada se borimo protiv bolesti – samo se uverite da vaša beba dovoljno jede i da ostane hidrirana. I uverite se da nema visoku temperaturu od 38˚C ili više.
Kada se bliži vreme za spavanje
Nije neuobičajeno da bebe zaspe u ranim večernjim satima, posebno nakon napornog dana. Za veoma male bebe, večernja dremka možda uopšte ne ometa vreme za spavanje, ali za bebe starije od tri ili četiri meseca može da učini noć pomalo dugom. Možete pokušati da probudite svoju bebu iz kasne dremke, ali to možda neće uspeti, pa preporučujemo da pokušate da je ranije uspavate narednog dana. Ako se jedan dan ne ispoštuje raspored, to svakako nije smak sveta.
Ali ako mislite da vaša beba može imati koristi od večernje dremke pre ‘pravog’ spavanja, razmislite ponovo. Sa izuzetkom novorođenčadi koja danju i noću tonu i izlaze iz sna, starije bebe mogu biti kao nove i nakon dremke koja traje samo 10 ili 20 minuta, ali će uskoro postati razdražljive jer to jednostavno nije dovoljno odmora. Mala doza popodnevne dremke prevari njihova tela da pomisle da su dovoljno spavale čak i kada to nije tako, što brzo dovodi do hronične iscrpljenosti.
Ako večernje spavanje postane nova normala koja bebu drži budnom do kasno — posebno ako ima 6 meseci ili više — dobra je ideja da je nežno probudite i prođete kroz vašu noćnu rutinu (npr. hranjenje, malo igranja, kupanje, priča) da popunite vreme pre spavanja. Zatim pokušajte da sve ostale dremke pomerite za raniji perio u toku dana.
Kada želite da beba noću duže spava
Nažalost, rano buđenje bebe iz dremke ne pomaže joj da duže spava te noći. U stvari, baš suprotno od toga. Ako su bebe stalno preumorne, bore se sa spavanjem jer su njihovi nivoi kortizola [hormona stresa] jako visoki. Što je beba odmornija, to joj je lakše da zaspi i ostane da spava do jutra. Popodnevne dremke su ključne za pravilan razvoj jer se važna aktivnost mozga dešava tokom tih spavanja.
,,Što se tiče naše porodice, često smo birali mir u kolima umesto buđenja bebe iz njenog večernjeg sna. To je značilo kasnu noć za sve, ali u roku od jednog dana naša ćerka se uvek vraćala svom normalnom načinu spavanja.’’
Kao roditelji, ponekad sami sebe izluđujemo kada nam to nije potrebno. Glavna stvar u bilo kom uzrastu je da beba ima dovoljno kvalitetnog sna u periodu od 24 sata – međutim, to isto važi i za roditelje.

MamaMe
Pouzdani saveti, preporuke za bezbedne, inovativne i trendi brendove visokog kvaliteta. Naši čitaoci su moderni, urbani, modno i ekološki osvešćeni roditelji koji prate trendove, prefinjenog ukusa, daju prednost organskim i prirodnijim brendovima visokog kvaliteta i dobrog dizajna.